fbpx

MYCIE OKIEN I ELEWACJI

3 lutego 2017 Adrian

Technologia WaterFed


Mycie okien wodą demineralizowanąSzkło na dobre wpisało się we współczesną architekturę. Każdy nowo powstający budynek, a nawet dom jednorodzinny wyposażony jest w duże, często nie otwierane przeszklenia. Szkło oraz elewacja aluminiowa zachowują swoje właściwości estetyczne tylko wtedy, gdy są utrzymane w czystości. Wraz z rozwojem budownictwa rozwijają się technologie mycia powierzchni szklanych i aluminiowych. Jedną z nich jest technologia mycia wodą demineralizowaną tzw. WaterFed. Polega ona na myciu okien za pomocą szczotki ze strumieniem wody na kiju teleskopowym.

Po kolei…

Wodę demineralizowaną pozyskujemy, dzięki procesowi odwróconej osmozy oraz dodatkowej filtracji. Woda z sieci przepływa pod ciśnieniem przez system filtrów, następnie przez membranę, gdzie zachodzi proces odwróconej osmozy. Woda w tym momencie zostaje podzielona na czystą i brudną. Czysta przepływając przez rezyny trafia do zbiornika, brudna natomiast jest odprowadzana do kanalizacji.

Woda produkowana w naszym systemie ma wskaźnik 0,0 ppm , więc jest krystalicznie czysta i nie ma w niej żadnych składników.

Zbadaliśmy wodę w Krakowie miernikiem TDS:

tds

Wskaźnik ppm informuje nas o tym ile w wodzie rozpuszczonych jest substancji (ang. parts per million – liczba części na milion). W dzielnicy Podgórze woda pochodzi z innego źródła niż w pozostałej części miasta, zatem widać znaczną różnicę w jakości.

Co dalej?

Mamy już całkowicie demineralizowaną wodę. Kolejnym etapem jest wyprowadzenie jej ze zbiornika za pomocą pompek. Pompka połączona jest ze szczotką cienkim wężykiem, który umożliwia podawanie jej z optymalnym ciśnieniem. Szczotka osadzona jest na kiju teleskopowym. Większość kijów WaterFed dostępnych na rynku to kije z włókna szklanego, węglowego lub mieszane, dzięki czemu są lekkie i odpowiednio sztywne. Nasza firma dysponuje kijami do 16 m długości. Na rynku natomiast dostępne są kije do 22 m. Praca 16-sto metrowym kijem to już nie lada wyzwanie, dlatego przy wyższych powierzchniach korzystamy z dostępu linowego.

Szczotki zrobione są z kompozytu. Różnią się rodzajem włosia oraz kształtem. Dobiera się je w zależności od czyszczonej powierzchni.


szczotki

Mycie okna obywa się poprzez poruszanie szczotką po szybie i ramie w taki sposób, aby każde miejsce zostało przetarte przynajmniej 2 razy (zależy to od ilości zabrudzeń). Następnie szybę spłukuje się wodą ze szczotki z niewielkiej odległości. Woda częściowo spływa, częściowo odparowuje, nie pozostawiając żadnych śladów.

szyba umyta

W celu usprawnienia naszego systemu zamontowaliśmy podgrzewacz do wody, dzięki któremu osiągamy temperaturę do 65 °C. Ciepła woda demineralizowana lepiej rozpuszcza tłuste zabrudzenia oraz znacznie przyśpiesza cały proces usunięcia brudu.

Dodatkową przewagą systemu WaterFed nad tradycyjnym myciem jest to, że szyby po umyciu stają się bardziej hydrofobowe, trudniej się brudzą i nabierają szklistości. Dzieje się tak, dzięki krystalicznym właściwościom wody. Możemy też  osiągnąć taki efekt stosując specjalistyczną chemie, ale z pewnością jest to dużo droższe rozwiązanie.

Inną zaletą jest czas pracy. Sprawny operator systemu WaterFed jest w stanie umyć do 150 m w ciągu godziny. Nasz system jest zamontowany na vanie i mogą na nim pracować jednocześnie dwie osoby. Takie rozwiązanie zapewnia dużą mobilność, oszczędność czasu, a przede wszystkim niezależność. Wszystko czego potrzeba podczas pracy znajduje się w vanie. Istnieją także systemy filtrujące wodę na bieżąco, wtedy wymagany jest stały dostęp do wody i prądu.

Mamy nadzieje, że zachęciliśmy do korzystania z Technologii WaterFed.

www.localhost/xclean


Czytaj więcej